Ki ne szeretne szép, egészséges hajat. Ki ne szeretné, hogy külsejét dús sörény koronázza meg. Fejünk dísze mindig szem előtt van, így nehéz elfedni a különböző tökéletlenségeket, mint például a korpa, a zsíros, vagy éppen ellenkezőleg, száraz, töredezett haj. Akkor hogyan ápoljuk a hajunkat, hogy ne töredezzen, ne zsírosodjon, ne kopjon meg a színe és ne hulljon? Hogyan őrizzük meg hajunk egészségét egy életen át?
Íme néhány tipp, amely segít ebben:
1. Kíméletes hajmosás és hajápolás
Az első dolog, ami a hajápolásról az eszünkbe jut, az a hajmosás. A mindennapos hajmosás azonban nem tesz jót a hajnak, ugyanis kimossuk a zsírt, amely a hajat táplálja. Két-három naponta elegendő hajat mosni, hacsak nem mozgunk poros, vagy egyéb káros környezetben. Mosáskor nem kell túlzásba vinni a sampont, elég csak egy kis mennyiség. Amin azonban nem szabad spórolni, az a sampon kiöblítése a hajból – ennek valóan nagyon alaposnak kell lennie.
Hajápolás hajmosás után – kondicionáló, maszk vagy hajbalzsam?
A sampon segítségével megszabadítjuk hajunkat a szennyeződésektől, izzadságtól, portól, vagy lakkoktól és egyéb formázó termékektől. Hajmosáskor a hajszálak megnyílnak, hajmosás után pedig fontos őket lezárni, hogy ne tegyük ki őket a külső káros anyagoknak. Ezért a duplasamponos hajmosás után fontos valamilyen kondicionálót, maszkot vagy hajbalzsamot használni.
Melyiket válasszuk ezek közül a termékek közül?
A kondicionáló a legkönnyebb termék, és viszonylag egészséges, nem sérült hajra használandó. A kondicionálót néhány perc után le kell mosni, és a haj ragyogóbb, könnyebben fésülhetőbb és ápoltabb lesz.
A balzsam valamilyen konkrét problémával rendelkező hajra használandó – ha hidratálni kell a kiszáradt hajat, meg kell szabadulni a töredezett hajvégektől, vagy meg kell nyugtatni az irritált fejbőrt. A balzsam táplálja, puhítja a hajat, illetve fényt kölcsönöz neki.
A hajmaszk a legsűrűbb a hajápoló készítmények közül, illetve a hajmaszk tartalmazza a legtöbb ápoló anyagot, amelyek mélyen behatolnak a hajszálakba és meggyógyítja őket. A maszkot elegendő hosszabb időközönként használni, például egy- két hetente, a haj állapotától függően.
Kombinálható a maszk és a kondicionáló?
A hidratáló maszkok kondicionáló helyett is használhatók. Elég megmosni a hajat kétszer samponnal, törölközővel megszárítani és felvinni a maszkot. Ezután már csak kiöblítsük a maszkot a hajból, és kész is a kezelés.
De abban az esetben, ha proteines maszkot használunk, a maszk után balzsamot is ajánlott használni, ugyanis maga a protein nem képes lezárni a hajszálakat.
Mikor kell hajszérumot használni?
A szérum a kozmetikában magas hatóanyag-tartalmú készítményt jelent. A hajszérum célja a haj táplálása, a szükséges anyagokkal való ellátása, mindaddig míg gyenge, hullik, töredezik a vége, silány, vagy göndör és rugalmatlan. A speciális szérumok idős haj kezelésére szolgálnak. Ilyenkor ugyanis elveszítik a sejtek közötti kollagén és elasztin kötéseket és ezáltal a rugalmasságukat. Ezenkívül porózusabbak és könnyebben kiszáradnak. A hajszérumot a dobozán található instrukciók alapján kell használni. Némelyik nem kiöblítendő és naponta használandó, némelyiket pedig hajmosás előtt kell használni (pre-wash).
A megfelelő kozmetikumok kiválasztása
Az is fontos, hogy a hajunknak megfelelő sampont, kondicionálót, illetve maszkot válasszunk. A samponok, kondicionálók, maszkok és hajszérumok hosszú sorokat foglalnak el a drogériákban. Hogyan igazodjunk el köztük? A dobozokon különböző jelölésekkel találkozhatunk:
- Hidratáló (moisturizing, hydrating) készítményt akkor válasszon, ha erős, vastag, vagy hullámos haja van, és szeretné kisimítani.
- A dúsító (volumizing) termékek vékony és zsíros hajra készültek.
- Az erősítő samponok és kondicionálók gyenge, világosított, törékeny hajra valók.
- A kiegyensúlyozó (balancing) samponok olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek normál, egészséges hajra valók.
2. Óvakodjon a magas és az alacsony hőmérséklettől
A hajszálak nem szeretik a túl magas hőmérsékletet, ezért hajmosást csak langyos, vagy hideg vízzel végezze. Továbbá a túl gyakori göndörítés, illetve a forró levegős hajszárítás sem tesz jót a hajnak. A legjobb, ha szobahőmérsékleten hagyja megszáradni.
Védje a hajat a napfénytől és a fagytól
Próbáljon ki különböző kendőket, sapkákat, hogy megvédje haját a túl erős napfénytől és a fagytól. A haj minőségének nem tesz jót a fagypont alatti hőmérséklet, sem a hő általi sokkhatás, azaz a meleg és a hideg közötti átmenet. Egyértelműen ne menjen ki a hidegre vizes vagy nedves hajjal.
Még a fűtött helyek száraz levegője is károsítja a hajat. Kiszárítja a hajszálakat és letöredezhetnek.
3. A festék ne károsítsa a hajat
Akár az őszülést akarjuk elfedni, akár egy érdekesebb hajszínre vágyunk, ügyeljünk arra, hogy a festék ne károsítsa túlságosan a hajunkat. Mire jó egy szép színárnyalat, ha hajunk száraz, töredezett és fénytelen lesz?
A festést jobb, ha fodrászra bízzuk, aki olyan színt és eljárást választ, ami kíméletes a hajhoz. A festett hajat speciális, festett hajra készült kozmetikumok segítségével kell kezelni és táplálni. A drogériákban, vagy a webáruházakban könnyen kiválaszthatja azt a sampont, kondicionálót, balzsamot, vagy maszkot, amely a lehető leghosszabb ideig segít megőrizni a szép hajszínt és egyben hozzájárul a haj jó állapotához.
A permanens festékkel való hajfestés a haj szerkezetére is hatással van. Hogy a festék pigment behatoljon a hajszálakba, sérül a külső rétegük és megnő a porozitás. Ezért a festett haj könnyebben sérül, szárad és törik.
Amikor permanens hajfestéket választunk, keressünk olyat, amely ápoló összetevőket tartalmaz. Inkább kerüljük az ammóniát, illetve más agresszív anyagokat tartalmazó festékeket.
A kimosható színezővel történő hajfestés sokkal kíméletesebb a hajjal. A szín nem tart ugyan olyan sokáig, de nem hatol be a haj mélyebb rétegeibe, így nem károsítja azt.
Festett haját kényeztesse olajos pakolással
Festett haját hetente egyszer ápolja olajos hajpakolással. Erre legalkalmasabb a kókusz-, olíva-, illetve jojóba olaj. Vigye fel az olajat a hajra és hagyja hatni legalább 45 percen át. Ezután öblítse ki langyos vízzel és mossa meg a haját samponnal, amit ezután hideg vízzel öblítsen ki a hajból. Az olajos hajpakolást egész éjszaka is fennhagyhatja. A haját csak egyszerűen fedje le élelmiszerfóliával és feküdjön le.
Mi károsítja a festett hajat
Gyakori hajmosás – A mindennapi hajmosás semmilyen hajnak nem tesz jót. A festett hajból ráadásul minden mosás során kimosódnak a pigmentek. Tehát az a szép árnyalat, amelyet a fodrásszal készíttettünk, hamarosan eltűnik.
Klórozott víz – A klór feloldja a haj faggyú által alkotott védőrétegét, a haj kiszárad, elveszíti fényét és töredezik. A klórvegyületeket ipari szőkítésre használják, így logikus, hogy a haj színe elhalványul, ha klóros vízzel érintkezik. A festett haj még gyorsabban fakul, mert a klór könnyen reakcióba lép a hajfesték vegyszereivel.
4. Ne hagyjuk hajunkat kiszáradni az egészségtelen életmód miatt
Az ápolás és a minőséges kozmetikumok használata ellenére a haj kiszáradhat. A túlzott stressz és az egészségtelen életmód is felelős lehet. Az alváshiány, vagy a hormonális ingadozások is befolyásolhatják a haj minőségét. A dohányzás és a túl sok alkoholfogyasztás a haj idő előtti öregedését eredményezheti.
Egészséges étrend a haj jobb állapotáért
Az, hogy mit eszünk, nagyobb hatással lehet a hajunk minőségére, mint gondolnánk. Figyeljünk oda a tápanyagok és a vitaminok pótlására és hajunk egészségesebb lesz. Főleg az idősödő haj fogja értékelni a kollagénben és más hasznos tápanyagokban gazdag étrendet.
A biotin, vagy a B7-vitamin hozzájárul a haj erősségéhez. Fogyasszunk tehát sok diót, marhahúst, főtt tojást, teljes kiőrlésű élelmiszereket, banánt és karfiolt. A haj megfelelő kondíciójáért fontosak az étrendben a citrusfélék, a barna rizs, az osztriga, a zöld leveles zöldségek, a lazac, a lencse és a joghurt is.
Azzal is jót teszünk a hajunknak, ha magas karotinoid-tartalmú, élénk színű gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztunk. Ezek ugyanis A-vitamin források, amely támogatja a bőrsejtek képződését. Ezen gyümölcsök és zöldségek előnye a magas C-vitamin tartalom, amely hasznos a kollagéntermelésben. A C-vitamin és a karotinoidok egyaránt antioxidánsok, amelyek harcolnak a káros szabad gyökök ellen.
Hajunk meg fogja hálálni, ha odafigyelünk a megfelelő folyadékbevitelre. A legalkalmasabb italok a tiszta víz, a teák, a gyümölcs és zöldséglevek.
… és még egy ráadás tipp: elegendő kollagén
A haj minősége érdekében fontos, hogy elegendő kollagén legyen a szervezetben. Étrendünkben a kollagént a húsok, a húslevesek, a halak – különösen a zsírosabbak, mint például a lazac - ,a tojásfehérje..stb. tartalmazzák.
Az étrendben megtalálható kollagén azonban gyakran nem elég a haj táplálásához, ezért érdemes kollagénkészítményeket alkalmaznunk. A szervezet főleg érett korban nem termel elegendő kollagént, amely a haj faggyúmirigyeinek megfelelő működéséhez szükséges.
A megfelelő kollagénes étrend-kiegészítő kiválasztásakor figyeljen arra, hogy milyen formában tartalmaz kollagént:
Natív kollagén - természetes formájában, tehát változatlan és nem módosított formában. Ez rosszabbul szívódik fel és nem olyan hatékony.
A hidrolizált kollagén, vagy a kollagén peptidek úgy rendeződnek, hogy jobban fel tudjanak szívódni, így használatuk jobb eredményeket hoz.
Fontos, hogy napi 3 000 - 10 000 mg kollagént vigyen be szervezetébe.
Coloxio kollagén készítmények
A Coloxio készítmények megfelelő mennyiségű hidrolizált kollagén peptideket tartalmaznak. Két típus közül lehet választani:
A Coloxio használatával további fontos vitaminokkal és elemekkel gazdagítja szervezetét:
- A C-vitaminserkenti a kollagéntermelést a szervezetben.
- A hialuronsav lassítja az öregedést.
- A cink hozzájárul a faggyúmirigyek jó állapotához, amelyekhez a szőrtüszők kapcsolódnak
- A szelén fontos eleme az egészséges hajnövekedésnek, és megakadályozza a hajhullást. Elegendő szelén a korpás fejbőr kialakulása ellen is hat.
- A B2-vitamin antioxidáns hatású